/ Żylaki

Stopnie rozwoju żylaków

Obecnie dla stopnia rozwoju żylaków flebolodzy stosują klasyfikację CEAP, która ocenia objawy kliniczne (C – clinic), etiologię (E — etiology), lokalizację anatomiczną (A — anatomy) i patogenezę (P — pathogenesis) chorobę. Klasyfikacja CEAP jest zalecana do stosowania przez wszystkie wiodące stowarzyszenia zawodowe w dziedzinie flebologii. To dość skomplikowany skrót, ale nie wszystkie litery są potrzebne do zrozumienia choroby. Wystarczy spojrzeć na indeks po „C”.

Stopień żylaków C0 i C1 

C0 – oznacza, że ​​pacjent nie ma zewnętrznych objawów choroby, natomiast jeśli po C0 występuje mała litera „s” – oznacza to, że występują objawy charakterystyczne dla niewydolności żylnej, czyli, skargi na ciężkość, ból, dyskomfort, skurcze lub inne objawy choroby.

C1 – oznacza, że ​​głównymi objawami żylaków u pacjenta są naczyniowe „pajączki” lub małe poszerzone żyły (żyły siatkowate) o średnicy do 2-3 mm. Jednocześnie w dużych żyłach głównych, zgodnie z badaniami USG, zwykle nie ma znaczącego przepływu krwi w dół (po literze „P” w CEAP występuje „n”). Jeśli widzimy tę samą literę „s” po C1, oznacza to, że oprócz pajączków występują objawy niewydolności żylnej. Najczęściej jest to etap lokalnych (miejscowych) zaburzeń hemodynamiki żylnej na poziomie naczyń włosowatych, a na tym etapie usuwanie „pajączków” jest zabiegiem kosmetycznym.

Stopień żylaków C1( „pajączki”)

Stopień żylaków C1( „pajączki”)

Etap C1 - żyła siatkowata i naczyniowa „pajączek”

Etap C1 – żyła siatkowata i naczyniowa „pajączek”

Stopie żylaków C2 i C3 

C2 – stopień pojawienia się żylaków lub guzków na nogach. To poważna faza żylaków, kiedy flebolog nie tylko diagnozuje obecność dużych rozszerzonych dopływów, ale także w badaniu USG ujawnia nieczynną żyłę główną (jedną lub więcej), która odprowadza zużytą krew nie do  tułowia do oczyszczenia, ale z powrotem do nogi (stopy). Leczenie tego stopnia żylaków zwykle obejmuje ten lub inny etap operacji chirurgicznej, który omówimy poniżej.„Złotym standardem” leczenia takich żył jest dziś wewnątrzżylna obliteracja laserowa (koagulacja) w połączeniu z zabiegami takimi jak miniflebektomia, a także skleroterapia echogeniczna dopływów żylaków.

Stopień żylaków C2 

Stopień żylaków C2 

C3 – stopień, w którym obrzęk łączy się ze zmianami żył nóg. W takiej sytuacji leczenie żył powinno być prowadzone kompleksowo i obejmować leki, kompresjoterapię, leczenie operacyjne (usunięcie) niesprawnych żył, a także długotrwałą obserwację u flebologa.

Stopień żylaków C3 . Rozszerzone węzły i obrzęk podudzia

Stopień żylaków C3 . Rozszerzone węzły i obrzęk podudzia

Stopień żylaków C4

C4 – stopień pojawiania się zmian troficznych w skórze. Te zmiany nazywane są egzemą. Skóra w okolicy żylaków ciemnieje. Ciemny odcinek może rozprzestrzenić się daleko poza żylaki. Skóra jest sucha, może pękać, bardzo często pacjenci z tą postacią choroby odnotowują swędzenie, gęsią skórkę, pieczenie, mrowienie, pękanie i inne formy niewydolności żylnej. Inną formą egzemy żylnej jest biała atrofia skóry, stan, w którym komórki skóry tracą zdolność do wytwarzania ciemnego pigmentu w wyniku wymierania, i skóra staje się białawo cętkowana, może pękać i tworzyć strupki. U wielu pacjentów, przeciwnie, skóra w strefie zmian troficznych jest w stanie zapalnym, zaczerwieniona, aw przypadku limfostazy może stać się mokra i pokryta strupami. Wyprysk troficzny jest stanem przedwrzodowym skóry i przy niewielkich zmianach uszkodzenie łatwo przechodzi w kolejny stopień – owrzodzenie troficzne (C6 lub C5). Wyprysk żylny to dość złożony problem. Jego leczenie wymaga dużego wysiłku zarówno ze strony lekarza, jak i pacjenta. Nawet pomimo zastosowania szerokiego arsenału technik flebologicznych bardzo często wyprysk jest nieodwracalny lub nieznacznie odwracalny i pozostaje z pacjentem do końca życia, wymagając corocznych konsultacji lekarskich i leczenia podtrzymującego.

Początkowy etap wyprysku w postaci ciemnienia (С4а)

Początkowy etap wyprysku w postaci ciemnienia (С4а)

Wyprysk „mokry” ze strupami u pacjenta w stopniu żylaków C4 wg CEAP

Wyprysk „mokry” ze strupami u pacjenta w stopniu żylaków C4 wg CEAP

Stopień C5 i C6

C5 i C6 – etapy żylaków z wrzodziejącymi zmianami skóry i tkanki podskórnej goleni. C6 – czynne owrzodzenie, C5 – wygojone owrzodzenie. Pojawienie się ubytku skóry na nodze jest bardzo trudne i bolesne dla pacjenta. Oprócz tego, że osoba musi stale leczyć skórę, aby nie doszło do martwicy, sam wrzód jest zwykle bardzo bolesny. Trudno jest nosić ubrania lub buty, każdy dotyk powoduje ból. Jeśli osoba jest wystarczająco młoda, pojawienie się wrzodu na nodze znacznie zmniejsza przystosowanie społeczne (nie może chodzić na basen, saunę, plażę, jest zmuszony ukrywać swoją chorobę).

Wrzodziejący defekt obniża odporność, będąc bramą wejściową do infekcji, opóźnia ochronne komórki krwi do walki z bakteriami stale przenikającymi w ranę. Człowiek jest zmuszony (na próżno) do wydawania dużych pieniędzy na maści, pigułki, opatrunki, konsultacje lekarskie w celu walki z wrzodem, nie podejrzewając, że większość wrzodów jest skutecznie leczona nowoczesnymi metodami! Problem polega na tym, że żadne MIEJSCOWE leczenie maściami i kremami nie jest w stanie wyleczyć wrzodu, jeśli przyczyna choroby nie zostanie wyeliminowana. W przypadku owrzodzenia żylnego przyczyną są ŻYLAKI. Bez wyeliminowania problematycznej żyły, przez którą krew żylna (Z ODPADAMI!!!) stale dostaje się do owrzodzenia, powodując obrzęk owrzodzonej powierzchni i ogromne stężenie szkodliwych substancji odpadowych w ranie, owrzodzenie się nie zagoi! Ponadto opisano przypadki zezłośliwienia długotrwałych defektów wrzodziejących (przejście do wrzodziejącego raka skóry).

Należy pamiętać, że przyczyną pojawienia się owrzodzeń troficznych na skórze jest duża liczba chorób, takich jak ciężka miażdżyca tętnic nóg, infekcja grzybicza lub bakteryjna stóp, wysokie ciśnienie krwi (wrzód Martorella), limfostaza, róża, zarostowe zapalenie wsierdzia, zakrzepica żył głębokich, choroba pozakrzepowa i wiele innych. Leczenie tych chorób jest bardzo różne, a w niektórych przypadkach wręcz przeciwne, niż leczenie żylnych owrzodzeń troficznych i nie zaleca się samodzielnego leczenia owrzodzenia, bez nadzoru lekarza, ponieważ w przypadku powyższych chorób zalecenia, które są skuteczne w leczeniu owrzodzeń żylnych, mogą znacznie pogorszyć stan owrzodzenia spowodowanego patologią nieżylną!

Owrzodzenie żylne С6

Owrzodzenie żylne С6

Obecnie bardzo skuteczne jest leczenie wrzodziejącego ubytku żylnego przy użyciu nowoczesnych materiałów uciskowych, opatrunków najnowszej generacji, a także najdelikatniejszej metody likwidacji żylaków – endogennej obliteracji laserowej.

Objawy żylaków

Objawy żylaków kończyn dolnych:

  • pojawienie się pajączków na nogach, wieczorami obrzęk i ciężkość nóg;
  • obecność poszerzonych żył odpiszczelowych widocznych gołym okiem, ból w nogach podczas wysiłku, obrzęk po dniu pracy;
  • ciemnienie lub przebarwienie skóry nóg na tle ostrego rozszerzenia żył, ciągły obrzęk stóp i nóg, skurcze mięśni łydek w nocy;
  • pojawienie się owrzodzeń troficznych w okolicy goleni.
  • Jeśli zauważysz u siebie takie objawy, powinieneś jak najszybciej skontaktować się z chirurgiem flebologiem, aby postawić diagnozę i przepisać niezbędne leczenie.

 

Redakcja poleca:

Menu