/ Stawy

Chrupanie w stawach: przyczyny i zapobieganie

Wydaje się, że problem chrupiących stawów jest nieistotny i nieszkodliwy, jednak z czasem nieszkodliwe chrupanie stawów może przekształcić się w poważną chorobę (artrozę, zapalenie stawów itp.). Powszechnie przyjmowano, że problem ten jest typowy dla osób powyżej 45 roku życia, ale ostatnio problem ten znacznie się odmłodził. Obecność chrupanie w stawach zaczęło być obserwowane u osób już w wieku 18-25 lat.

Pojawienie się chrupania jest pierwszym objawem początku niszczenia się stawów. Stawy powinny poruszać się cicho i niezauważalnie dla człowieka. Wytwarzana podczas ruchu maź stawowa działa jak smar dla stawów i zapewnia ich cichą i niezauważalną pracę. Dlatego chrupanie pojawia się w wyniku wytwarzania małej ilości mazi (płynu synualnego) lub w wyniku uszkodzenia tkanki chrzęstnej. Z tego powodu wewnątrz stawu dochodzi do tarcia, które z czasem rozwija się w chorobę, która może prowadzić do niepełnosprawności.

Często chrupanie lub strzelanie w stawach wynika z następujących powodów:

  1. Wątroba i woreczek żółciowy są odpowiedzialne za produkcję kolagenu, który zapewnia elastyczność i wytrzymałość chrząstek i ścięgien. W związku z tym choroba wątroby i pęcherzyka żółciowego jest przyczyną zmniejszenia produkcji kolagenu, a w konsekwencji przyczyną pojawienia się chrupania w stawach.
  2. Nerki są odpowiedzialne za wszystkie płyny w ludzkim ciele, w tym płyn synualny.  Choroba nerek znacząco wpływa na wytwarzanie mazi stawowej – zmniejsza się produkcja płynu synualnego, co powoduje tarcie w stawach.
  3. Naruszenie struktury stawu. Jeśli powierzchnie stawowe nie są dopasowane, są w stanie wyjść poza torebkę stawową, to przy spotkaniu się, te powierzchnie trzaskają, gdy zmienia się pozycja.
  4. Często występuje taka wrodzona anomalia – hipermobilność (taka struktura stawów, w której są nienaturalnie ruchome). W tym przypadku części stawu praktycznie się rozchodzą, nie powodując znacznego bólu, ale powracając – tworzą chrupanie.
  5. Artroza – choroba, w której chrząstka stawu ulega zużyciu. Oznacza to, że części stawu, które powinny być oddzielone chrząstką i jednocześnie być połączone, tracą zdolność motoryczną, co prowadzi do chrupania w stawie. Choroba zwyrodnieniowa stawów występuje najczęściej u osób starszych, jednak ta choroba jest również możliwa w młodym wieku.
  6. Urazy stawów, pęknięcia i złamania kości są przyczyną uszkodzenia tkanek i naczyń krwionośnych sąsiadujących ze stawem. Pieczęcie lub stany zapalne, które pojawiają się przy takich urazach, utrudniają poruszanie się w stawach.
  7. Zapalenie stawów to stan zapalny, który pojawia się, gdy wejdzie do niego infekcja.
  8. Akumulacja soli. Gromadzące się sole wzmacniają kości, ale jednocześnie chrząstka wraz z przylegającymi do nich mięśniami również twardnieje. W konsekwencji ruch w stawach jest utrudniony, powodując ból i chrupanie.
  9. Naruszenie procesu metabolicznego tkanki chrzęstnej jest przyczyną jej uszkodzenia (choroby) i nazywane jest chorobą zwyrodnieniową stawów. Ta choroba najczęściej występuje u osób z nadwagą, ponieważ, stawy i chrząstki są w ciągłym obciążeniu.
  10. Przyczynami chrupania i strzelania w stawach są również następujące choroby: zapalenie kaletki, zapalenie ścięgna, dna moczanowa.
  11. Zaburzenia metaboliczne w organizmie: cukrzyca, niedobór wapnia i witaminy D.
  12. Nieracjonalne odżywianie.
  13. Za dużo albo za mało ruchu.

Występuje również chrupnięcie stawów, które jest uważane za normę – jeśli trzaskowi lub chrupnięciu stawu nie towarzyszy ból. Może to wynikać z faktu, że rozpuszczony gaz gromadzi się w płynie maziowym, który zwiększając swoją objętość powoduje kliknięcie. Odstęp między takimi dźwiękami powinien wynosić co najmniej 15-20 minut. Normą będzie również tępe kliknięcie, co tłumaczy się tarciem ścięgna lub więzadła wystającego fragmentu kości.

Aby zapobiec nieprzyjemnym dźwiękom w stawach, należy przestrzegać następujących środków zapobiegawczych:

  1. Ogranicz tłuste potrawy i spożywaj więcej owoców i warzyw.
  2. Przydatne produkty dla organizmu, będące źródłem wapnia i fosforu: ryby morskie, produkty mleczne.
  3. Lepiej jeść białe mięso zamiast czerwonego.
  4. Usuń z diety smażone i wędzone potrawy. Zamiast tego lepiej piec lub dusić potrawy, do gotowania używaj multicooker. Zamiast słodyczy używaj napojów owocowych, kompotów, galaretki owocowej.
  5. Przydatne jest spożywanie nasion słonecznika, dyni i sezamu.
  6. Pij wodę. Musisz pić co najmniej 6 szklanek wody dziennie, aby rozrzedzić krew w organizmie i zapobiec tworzeniu się skrzepów krwi.
  7. W ciągu dnia musisz się więcej ruszać: podczas siedzącej pracy zmieniaj pozycje, wstawaj z miejsca i rozgrzewaj się.
  8. Jazda na rowerze, spacery i pływanie są dobre dla zdrowia stawów.
  9. W miarę możliwości należy unikać silnego wysiłku fizycznego, prowadzącego do urazów, zniszczenia tkanki chrzęstnej i stanów zapalnych.

W żadnym wypadku nie strzelać palcami, ponieważ w tym przypadku stawy są uszkodzone i istnieje ryzyko rozwoju artrozy.

Samo chrupanie w stawach nie powoduje dyskomfortu, ale jeśli nie zareagować na czas, to w przyszłości może przekształcić się w poważną chorobę. Ból stawów może wskazywać na stan zapalny lub zniszczenie chrząstki. Kości, które nie są pokryte chrząstką stykają się ze sobą i ścierają się, tak więc nie tylko chrząstka, ale i tkanka kostna ulegają zniszczeniu. Jeśli stawy nóg chrupią, należy na to zwrócić szczególną uwagę. Kończyny dolne doświadczają dużego stresu, więc niewielki ubytek chrząstki szybko prowadzi do nieodwracalnych konsekwencji. Jeśli chrupanie zaczyna się w stawach rąk, prognoza jest lepsza ze względu na niewielkie obciążenie. Chrupanie zawsze mówi o jakimś problemie w stawach i jest sygnałem, abyś zwrócił się o pomoc do specjalisty.

 

Redakcja poleca:

Menu