Ból w stawach kończyn i kręgosłupa jest znany prawie każdemu dorosłemu. U osób starszych ból stawów występuje często i przez długi czas. Te bóle są spowodowane zapaleniem stawów. Co to jest „artretyzm”?
Artretyzm to choroba zapalna stawu, która obejmuje wszystkie elementy stawu: chrząstkę, błonę maziową, płyn synualny, więzadła i ścięgna, obszary okołostawowe kości. Zaostrzenie zapalenia stawów może trwać od jednego do kilku tygodni.
Przyczyny artretyzmu
Istnieje wiele przyczyn zapalenia stawów. Najczęstszymi objawami zapalenia stawów są takie przewlekłe choroby stawów, jak choroba zwyrodnieniowa stawów, spondyloartroza, osteoporoza, dna moczanowa, reumatoidalne i reaktywne zapalenie stawów itp. Stawy cierpią przez infekcje nosa i gardła i układu moczowo-płciowego, naturalnych chorób ogniskowych i infekcji jelitowych.
W odrębnej grupie wyróżnia się pourazowe zapalenie stawów, po wielu latach przemysłowego obciążania niektórych grup stawów, urazów sportowych i drogowych, zaburzeń statycznych i postawy.
Artretyzm objawia się prawie wszystkimi chorobami reumatologicznymi, których jest ponad tysiąc.
Mniej powszechne jest zapalenie stawów, które występuje z łuszczycą, różnymi zaburzeniami metabolicznymi w organizmie, z których najpoważniejszy ból jest spowodowany atakiem dny moczanowej.
Co zrobić z artretyzmem?
Nie bierz się za samoleczenie, przy pierwszych objawach skonsultuj się z lekarzem. Samoleczenie może maskować prawdziwą przyczynę zapalenia stawów, a nieskuteczne leczenie prowadzi do dalszego przewlekłego przebiegu, tj. choroba będzie rozwijać się zgodnie ze scenariuszem zaostrzeń, wielokrotnych pogorszeń stanu o różnym czasie trwania i stopniu aktywności.
Jeśli ból w okolicy stawu dokucza Ci nieprzerwanie przez 2-3 miesiące lub dłużej, konieczne są badania i leczenie z zalecenia specjalisty: reumatologa, neurologa, traumatologa.
Co dzieje się przy zaawansowanym artretyzmie?
Jeśli nie zwracasz uwagi na stawy i nadal zużywasz je „do wyczerpania”, pojawia się najczęstsza choroba stawów – artretyzm lub choroba zwyrodnieniowa stawów. Choroba zwyrodnieniowa stawów dotyka zwłaszcza kobiety w średnim i starszym wieku. W ostatnich latach pojawiła się tendencja do „odmładzania” artrozy. Choroba polega na przedwczesnym zużyciu i wczesnym starzeniu się elementów stawowych, co prowadzi do przedłużającego się bólu i ograniczenia motoryki człowieka. Ustalono, że obecność artrozy może pośrednio zmniejszyć ogólną długość życia osoby średnio o 9-10 lat.
Cechy innych rodzajów zapalenia stawów
Spondyloartroza, artroza stawów międzykręgowych – Jest to artroza z lokalizacją w stawach międzykręgowych. Bardzo powszechna choroba! Według współczesnych danych, u 80% osób pod pozorem diagnozy osteochondrozy, faktycznie wykrywa się spondyloartrozę, artrozę stawów kręgosłupa i innych stawów. Dotyczy to głównie mężczyzn. W przypadku choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa ruchy powinny być płynne, delikatne, masaż pleców jest w wielu przypadkach przeciwwskazany, podobnie jak podnoszenie ciężarów.
Osteoporoza – choroba związana ze spadkiem gęstości mineralnej kości, która prowadzi do złamań spowodowanych drobnymi urazami. Ból kości i stawów jest dokuczliwy, długotrwały, w którym zwykłe środki przeciwbólowe nie pomagają dobrze. Osteoporoza rozwija się wcześniej i jest cięższa u nałogowych palaczy, osób pijących kawę i napoje gazowane, u osób o ograniczonej aktywności fizycznej, z niewielką ekspozycją na słońce i świeże powietrze, a także spożywających ograniczoną ilość wapnia, innych przydatnych minerałów i witaminy D z jedzeniem.
Dna moczanowa – rozwija się z powodu naruszenia produkcji i wydalania soli kwasu moczowego z organizmu ludzkiego. Ostre, jak stalowe igły, gromadzące się w stawach kryształki soli kwasu moczowego powodują napad silnego bólu podczas ruchów, który ze względu na swoją intensywność nazywany jest „atakem dny moczanowej”. Najważniejsze w leczeniu dny moczanowej jest stałe ścisłe przestrzeganie diety z ograniczeniem tłustych produktów mięsnych i alkoholu.
Reumatoidalne zapalenie stawów – jego główną cechą jest to, że przy tej chorobie szybko, w ciągu kilku tygodni, dochodzi do uporczywego ograniczenia ruchomości stawów, prowadzącego do niepełnosprawności. Jeśli jednak dokładna diagnoza zostanie postawiona wcześnie, a pacjent otrzyma odpowiednie schematy leczenia, wówczas choroba przybiera znacznie łagodniejsze formy, a zdolność do pracy zostaje zachowana.
Reaktywne zapalenie stawów jest ściśle związane z aktywnością różnych obcych drobnoustrojów i stanem obrony immunologicznej człowieka. Choroba postępuje szybko u młodych ludzi, ale wraz z wiekiem jej konsekwencje prowadzą do wczesnego rozwoju artrozy i spondyloartrozy z bardziej wyraźnymi objawami.
Dochodzimy więc do wniosku, że ruch bez bólu jest możliwy, ale przy realizacji wszystkich zaleceń lekarza, które są podawane z uwzględnieniem indywidualnych cech i podejmowane w odpowiednim czasie. Pozwól sobie na długo odzyskać radość z ruchu!